okoanyudev4

okoanyudev4

Szerdától már a tartalékainkat éljük fel...

2012. augusztus 23. - mrdudo

Hallottam már erről, de ez azért sajnos eléggé megdöbbentő adat, mégis azt gondolom, jó tudni. Tervezek majd egy bejegyzést arról, hogy vajon a kis lépések számítanak-e, mindenki azt mondja, igen, persze, de közben azok, akik jobban elmélyültek már a témában kizárólag a politikai megmozdulásokat és változtatásokat tartják valóban hatékonynak.
Nehéz kérdés, mert gondolom valós mértékben tényleg azok, amelyek változtathatnak valamit, de a legingoványosabb talaj.
Talán homokba dugom a fejem, ha inkább szappant főzök politizálás helyett, de az semmiképpen nem az én asztalom.
Bemásolom a címben megjelölt témát érintő teljes sajtóközleményt:

Túlköltekezünk a Föld természeti erőforrásaiból - már augusztusra elértük a túllövés állapotát -

 2012-ben augusztus 22-e az a „virtuális dátum”, amelytől kezdve az emberiség túlfogyasztja a Föld természeti erőforrásait. Alig nyolc hónap alatt felhasználtuk azokat az erőforrásokat, amelyeket a bolygó fenntartható módon képes előállítani ebben az évben, és így átléptünk a túllövés állapotába. Másként megfogalmazva: már nem csak a természeti tőke – hosszú távon is rendelkezésre álló – hozamait használjuk, hanem azon túl már a tőkéből is költekezünk.

A pénzügyi deficit hatását világszinten tapasztaljuk. A bankszámla kivonatokhoz hasonlóan a bevételeket és a kiadásokat követi nyomon évről évre a Global Footprint Network (GFN), és ez alapján számítja ki az Ökológiai Túllövés Napját. A természeti erőforrásokra nehezedő nyomás jellegét tekintve a pénzügyi túlköltekezéshez hasonlít. „A keletkező ökológiai deficit miatt a természeti tőkét kezdjük el fogyasztani, és CO2-ot halmozunk fel a légkörben.” – mondja Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője.

 

Az ökológiai túllövést három tényező befolyásolja: a fogyasztás mértéke, az emberiség létszáma és az erőforrásokat szolgáltató természet állapota, azaz a biokapacitás. A GFN adatai azt mutatják, hogy mind a népesség mind pedig a fogyasztás mértéke folyamatosan növekszik. Ugyan a modern technológia segített megnövelni a terményhozamokat az utóbbi években, de még ez sem képes lépést tartani az emberiség létszámával és fogyasztásának növekvő ütemével. Az emberiség tehát több erőforrást fogyaszt, mint amit a Föld biztosítani képes. Ez az állapot hosszútávon nem lehet fenntartható, hiszen egyszer kifogyunk az erőforrásokból, hacsak nem változtatjuk meg, hogyan, hányan, milyen félét használunk belőlük.

Hogyan csökkenthetjük a lábnyomunkat? Az ökológiai lábnyomot a termőföld, a karbon lábnyom, az erdő, a halászterület, a legelő, a beépített terület komponensek alkotják. Ezek közül a karbon lábnyom a leginkább meghatározó mind mértékét mind pedig növekedési gyorsaságát tekintve. Azaz, ha tudatosan közlekedünk, fűtünk-hűtünk, használjuk az elektronikai berendezéseket, akkor máris tettünk valamit annak érdekében, hogy ne használjuk túl Földünk erőforrásait és a természeti szolgáltatásokat.

Ha az ENSZ által meghatározott, mérsékelt becsléseket vesszük alapul a növekedési ütemek jövőbeni meghatározásához, akkor a GFN adati szerint 2050 előtt már két Föld bolygónyi kapacitására lenne szükségünk az igényeink kielégítéséhez. Ezen a növekedési és fogyasztási pályán maradva gyorsan el fog tűnni a tér a szabad manőverezéshez, és bolygónk lakói nagy részének jólléte egyre inkább veszélybe kerül.

A bejegyzés trackback címe:

https://okoanyudev4.blog.hu/api/trackback/id/tr376720937

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

halacs1111@gmail.com 2012.08.25. 07:17:19

„Talán homokba dugom a fejem, ha inkább szappant főzök politizálás helyett, de az semmiképpen nem az én asztalom.” Igen, valóban struccpolitikát folytatsz. Politika már az is, ha van véleményed bármilyen mindanyiunkat érintő kérdésről – a környezetünk, a Föld állapotáról, az oktatásról, az egészségügyről, a kultúráról és sorolhatnám –, és azt közzéteszed. Nem ettől a szótól kellene félni, hanem a hozzátapadt és róla nehezen lemosható mocsoktól. A politikát nem hagyhatjuk néhány kiválasztottra, mert a hatalom részegít és torzítja a látott képet. Te már tettél valamit, észrevettél valamit, szólsz róla, közös gondolkodásra ösztönzöl, és ez nagyon jó – és ez is a politika egyik lépcsője. Azzal azonban hibázol, hogy szavakban elutasítod a „politizálást”, mert az sugallod, hogy ez valami bűnös dolog, hagyjuk másokra. Megteszed, amit a közvetlen szűk környezetedben helyesnek tartasz, de ezt kellene tennünk szélesebb körben is – a mocsok és a pazarlás nemcsak a konyhában nincs rendben, és tennünk kellene ellene. Az egész tulajdonképpen csak lépték kérdése. Szóval ne akarj távol maradni a politizálástól, akár tetszik, akár nem, ezt csinálod, és így van ez jól. :-) (Az acsargás, a sárdobálás, ami ma megy, valóban nem vonzó és nem is visz előre. Szeretném megérni, hogy együtt gondolkodjunk, ne a hatalmi arrogancia és pártállásfoglalások szabják meg, milyen irányba menjünk, mi lehet a véleményem, hanem a kollektív bölcsesség mutatna olyan irányt, amit követhetőnek tartunk. De hogy ez így legyen, nem szabad elzárkóznunk a „politikától”.)
süti beállítások módosítása